17 Haziran 2016 Cuma

DEMOKRATLAR KULÜBÜ BAŞKANI , AP İZMİR VE KAYSERİ (13 ve 14. dönem) MİLLETVEKİLİ ENVER TURGUT; MERHUM SÜLEYMAN DEMİREL'İN 1. VEFAT YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BİR YAYIMLADI

SİYASETİN "BABA" SI SÜLEYMAN DEMİREL, ÖLÜMÜNÜN 1. YILINDA TÖRENLERLE ANILDI
Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vefatının birinci yıldönümünde kabri başında törenlerle anıldı.
"Altı kez kalktığı başbakanlık koltuğuna yedi kez oturan" ve 16 Mayıs 1993'te Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı seçilen Türk siyasetinin fötr şapkalı "baba"sı Süleyman Demirel'in vefatının üzerinden bir yıl geçti.
Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı, 40 yılı aşkın siyasi hayatında kendi deyimiyle "altı kez gittiği başbakanlığa yedi kez gelen" Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015'te saat 02.05'te solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle, tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesinde yaşamını yitirmişti.
Demirel, Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de "Paşa Dayı" Yahya Bey ile Ümmühan Hanım'ın ikinci çocuğu olarak 1 Kasım 1924'te doğdu.
İlköğrenimini 1930-35 yıllarında doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon'da bitirdi. 1949'da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden inşaat yüksek mühendisi olarak mezun olan Demirel, 1948'de babası Hacı Yahya Demirel'in yeğeninin kızı Nazmiye Demirel'le evlendi.
ELEKTRİK İŞLERİ ETÜD İDARESİ'NDEN CUMHURBAŞKANLIĞINA UZANAN YOL
1950'de Elektrik İşleri Etüd İdaresinde çalışmaya başlayan Süleyman Demirel, sulama ve elektrik konularında araştırma yapmak için ABD'ye gönderildi. Türkiye'ye dönüşünde, 1953 yılında Seyhan Barajı inşaatı başladığında proje mühendisi iken Başvekil Adnan Menderes'in dikkatini çekerek 1954 yılında DSİ Genel Müdürlüğünde Barajlar Dairesi Başkanlığına atandı. 1955 yılında da DSİ Genel Müdürlüğüne tayin edildi. Bu arada Eisenhower Vakfının onu bursiyer olarak seçmesiyle yeniden ABD'ye gitti. Askerliğini yapmak üzere 1960 yılında genel müdürlük görevinden ayrıldı.
1962-1964 yılları arasında serbest müşavir-mühendis olarak çalışan Demirel, aynı yıllarda Orta Doğu Teknik Üniversitesinde inşaat mühendisliği alanında dersler verdi. Boğaziçi Köprüsü'nün ilk projesini (1954) hazırlayan, ABD'nin uluslararası mühendislik ve müteahhitlik firması Morrison Knudsen'in Türkiye temsilciliğini üstlendi. Demirel, bu görevinden dolayı bir dönem "Morrison Süleyman" olarak da anıldı.
SİYASETE GİRDİĞİ YIL 'GİK' ÜYESİ OLDU
Demirel, 1962'de siyasi yaşama atılarak Adalet Partisi'ne (AP) girdi. Aynı yıl yapılan I. Kongre'de Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliğine seçildi.
Demirel, iki yıl içinde, 28 Kasım 1964'te AP genel başkanı oldu. Kurulmasını sağladığı ve Şubat-Ekim 1965 aylarında görev yapan koalisyon hükumetinde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev alan Demirel, 10 Ekim 1965'te gerçekleştirilen seçimlerde ilk kez milletvekili oldu.
Seçimlerden birinci çıkan partinin lideri, Isparta milletvekili Süleyman Demirel, Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Başbakanı olarak hükümeti oluşturdu.
Demirel, 1969, 1970, 1975, 1977 ve 1979 yıllarında beş kez daha hükümet kurdu. 12 Mart muhtırasından sonra "şapkasını alıp giden" Demirel, Adalet Partisi 1973 seçimlerinden ikinci parti olarak çıktı ve anamuhalefet lideri olarak siyasi hayatını sürdürdü.
Milli Selamet Partisi lideri Necmettin Erbakan ve Milliyetçi Hareket Partisi lideri Alparslan Türkeş ile 1975'te birinci Milliyetçi Cephe hükümetini kuran Demirel, 1977 yılında Erbakan ve Türkeş ile ikinci Milliyetçi Cephe hükümetini oluşturdu. 1979 seçimlerinden sonra MSP ve MHP'nin desteklediği azınlık hükümetinin başında olan Demirel, 12 Eylül darbesiyle siyaset sahnesinden çekilmek zorunda kaldı.
Partisi faaliyetten men edilen Demirel, 13 Eylül-11 Ekim tarihlerinde Hamzakoy'da zorunlu ikamete gitti. 1982 Anayasası ile siyaset yapması 10 yıl yasaklanan Demirel, kapatılan Adalet Partisi'nin eski yöneticileriyle bağlarını koparmadı. Siyasi partilerin kurulmasına verilen iznin ardından Demirel ile yakınlığı bilinen siyasetçiler ve bazı eski AP yöneticilerince kurulan Büyük Türkiye Partisi, Milli Güvenlik Kurulu kararıyla "AP'nin devamı olduğu" gerekçesiyle kapatıldı. Demirel, siyaset yasağını çiğnediği gerekçesiyle Çanakkale Zincirbozan'da yine zorunlu ikamete alındı. "Zincirbozan" günleri, 2007'de, Demirel'in de galasına katıldığı filme konu oldu.
YASAK 1987'DE KALKTI
Demirel'in siyasi yasağı 1987'de yapılan referandumla kaldırıldı. Doğru Yol Partisi'nin genel başkanlığını 24 Eylül 1987'de Hüsamettin Cindoruk'tan devralan Demirel, 29 Kasım 1987'deki genel seçimlerde yeniden Isparta milletvekili oldu.
DYP, 1991'de yapılan genel seçimlerden birinci parti olarak çıkınca, kendi başkanlığında DYP-SHP koalisyonu kuruldu. Yedinci kez hükümet kuran Demirel, 49. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin başbakanı olarak 20 Kasım 1991'den 16 Mayıs1993'e kadar görev yaptı.
Süleyman Demirel, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Nisan 1993'teki vefatının ardından 16 Mayıs 1993'te, TBMM tarafından Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı seçildi.
125 ÜLKEYE GİTTİ
Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Demirel, 7 yıllık görev süresinde Çankaya Köşkü'nde sayısız kabul gerçekleştirdi, 125 ülkeye gitti, yabancı devlet başkanlarını Türkiye'de ağırladı, çok sayıda ili ziyaret etti.
Görevi 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e devretmeden düzenlediği basın toplantısında Demirel, yaşamını "50 yılı aşkın kamu hizmetim, 35 yıllık siyaset hayatım, 7 yıllık Cumhurbaşkanlığım boyunca büyük Türkiye hedefi, demokrasinin ve anayasal kurumların güçlenmesi, demokratik kuralların işlemesi için mücadele ettim" sözleriyle özetledi.
Demirel, kendi ifadeleriyle "Atatürk'ün mekanında yedi yıldır tuttuğu demokratik cumhuriyet nöbeti" sırasında Çankaya'nın halkın evi olduğunu, kapıların toplumun tüm kesimlerine açık tutulduğunu belirtti. Anayasanın verdiği bütün görevleri yerine getirdiğini ve yetkileri kullandığını, bunu yaparken kesin bir tarafsızlık içinde hareket ettiğini anlatan Demirel, anayasadan, demokratik ve laik cumhuriyetten yana taraf olduğunu vurguladı.
"HÜKÜMET ALAŞAĞI MI EDİLMİŞ?"
Demirel, Türk siyasi tarihine "post modern" darbe olarak geçen 28 Şubat sürecinde de cumhurbaşkanıydı. Demirel, 28 Şubat sürecine ilişkin, "Hükümet alaşağı mı edilmiş? Siyasi partiler mi kapatılmış? Hükümet bir süre sonra istifa etmiş. Anayasaya göre yenisi kurulmuş. Buna darbe denilmez'' şeklinde değerlendirmede bulunmuştu.
28 Şubat Davası kapsamında beyanının alınması için Ağustos 2014'te davetiye çıkarılan Demirel, Ekim 2014'te avukatı aracılığıyla tanıklık yapmayacağını mahkemeye bildirmişti.
"BİR ELMANIN İKİ YARISIYDIK"
Süleyman Demirel kadar, her daim yanında yer alan eşi Nazmiye Demirel de Türk siyasi hayatının önemli simaları arasında yer almıştı.
12 Mart 1948'de evlenen Demirel çifti, Nazmiye Demirel'in 27 Mayıs 2013'teki vefatına kadar hiç ayrılmadı.
Süleyman Demirel, siyaset hayatının inişli çıkışla zamanlarında kendisine hep destek olan, 86 yaşında kaybettiği eşi için, "Siyasetçilerin arkasında olmak kolay bir şey değildir. Nazmiye Hanım benim arkamda hep metanetle durmuştur. Gördüğüm hizmete karışmamış ama bana destek vermiştir. Onun için huzurunuzda kendisine şükranlarımı söylüyorum. Biz aslında bir elmanın iki yarısıyız. Kalan yarısı benim, giden yarısı Nazmiye Hanım'dır" demişti.
Çocukluk yıllarında çobanlık yaptığı için "Çoban Sülü" olarak da anılan "Türkiye'nin babası" Demirel, 50'den fazla üniversiteden fahri doktora aldı, yabancı ülkelerin devlet nişanlarına layık görüldü. Memleketi Isparta'da adını taşıyan Süleyman Demirel Üniversitesi kuruldu, Isparta'daki havalimanına ve Türkiye'nin farklı yerlerindeki pek çok okula, bulvara ve caddeye adı verildi.
Demirel'in, İsmet İnönü ve Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra en uzun süre başbakanlık yapan siyasetçi ünvanı da bulunuyor.
SÜLEYMAN DEMİREL'İN UNUTULAZ SÖZLERİ
"Binaenaleyh" denildiğinde akla gelen tek isim olan Süleyman Demirel, "Memlekette benzin vardı da biz mi içtik?", "Bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz", "GAP'ı gaptırmam", "Elektriğin komünisti olur mu?" gibi sözleri siyasi literatüre kazandırmıştı.
Süleyman Demirel, Yunanistan'ın Ege'nin bir Yunan gölü olduğu şeklindeki iddiaların sorulması üzerine de "Ege bir Yunan gölü değildir, Ege bir Türk gölü de değildir, binanaleyh Ege bir göl değildir" cevabını vermişti.
Demirel'in "Dün dündür, bugün bugündür", "Birtakım yürüyüşler oluyor diye asabınız bozulmasın, yürümekle sokaklar eskimez" sözleri de siyasi tarihe kazındı.
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel' in kardeşi iş adamı Şevket Demirel ise yaşlılığa bağlı hastalıklardan dolayı tedavi gördüğü Amerikan hastanesinde geçen mayıs ayında hayatını kaybetmişti.
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, 1949 yılında başladığı memurluk görevinden, cumhurbaşkanlığının sona erdiği döneme kadar geçen sürede okuduğu kitaplar, fotoğrafları ve kullandığı eşyalar, İslamköy'de açılan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi'nde sergileniyor.
DEMOKRATLAR KULÜBÜ BAŞKANI , AP İZMİR VE KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ENVER TURGUT BİR MESAJ YAYIMLADI
Demokratlar Kulübü Başkanı Enver TURGUT, "Adalet Partisi Genel Başkanı, Başbakan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir devre damgasını vurmuş önemli bir devlet ve siyaset adamı olarak, ülkenin gelişmesine ve kalkınma sürecine yaptığı katkılarla her zaman saygıyla anılacak ve daima hatırlanacaktır” dedi.
ENVER TURGUT'UN MESAJI
Demokratlar Kulübü Derneği Merkez Bürosundan yapılan basın açıklamasına göre Başkan Enver TURGUT: Adalet Partisi lideri, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı ve uzun dönemlerin unutulmaz Başbakanı, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatının birinci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında: "Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı, BABA namıyla halkın ilgi ve sevgisine mazhar Süleyman Demirel, unutulmaz eserlere imza atan, çok önemli bir devlet ve siyaset adamı olarak, ülkemizin gelişmesine; Kalkınma sürecine ve “muasır medeniyet seviyesine ulaşması uğrunda” yaptığı katkılarla her zaman saygıyla anılacaktır… 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Demirel'e vefatının yıl dönümünde Allah'tan rahmet niyaz ediyor, kendisini saygıyla anıyorum." ifadelerine yer verdi.
***
YORUM VE KATKI:
17.06.2016
                SN. SÜLEYMAN  DEMİREL’İ, 1 YIL ÖNCE KAYBETMİŞTİK                                                                                                Selçuk Maruflu      İstanbul Milletvekili (19. D.)
Türkiye’nin tarihine, her açıdan damgasını vurmuş, büyük devlet adamı, Başbakan, Cumhurbaşkanı  Sn. Süleyman Demirel’i, aramızdan ayrılışının birinci yılında, rahmetle, özlemle anıyoruz. DPT yıllarında, Sn. Demirel ve Sn. Özal’la birlikte çalıştık. Kalkınma planları vasıtası ile ülkemize, büyük hizmetler, eserler, projeler kazandırdık.  Son  40 yılda yapılan proje ve işlerin çoğunda, Sn. Demirel’in         katkısı, imzası vardır. Sn. Demirel, Cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı, Çankaya Köşkü’nde, Büyük  Atatürk’ün makamında, üstün  başarı ile görev ifa etmiş, Atatürk’e layık olarak, o makamın hakkını  vermiştir. Hep şunu  düşlerim, eğer, Demirel  Cumhurbaşkanı, Özal da  Başbakan olarak  görev yapsaydı, Türkiye  uçardı. İkinci olarak, eğer Sn. Demirel, biraz daha genç  olarak, bu iktidarın  karşısında olsaydı, Gökkubbeyi, bunların başına  geçirirdi. Sn. Demirel’in muhalefeti, iyi bilinir. Sn. Demirel’in, Türk siyasetine armağan ettiği, deyimler, her zaman geçerli olmuştur.  Örneğin, “Neyin  olacağını görmek için, neyin olamayacağını görmek gerekir” .  “Siyasette 24 saat fevkalade  önemlidir”. “ Ege, Yunan golü değildir, Ege, Türk Gölü de değildir, Binaenaleyh, Ege, göl değildir”. “Beyefendi,  Ecevit’in elini sıkmışsınız, Gardeşim neresini sıkacaktım? ” “Dicle’nin kıyısında, bir kuzu  gaybolursa, Başbakan olarak ben sorumluyum.” “Enflasyon, yükselirse benden, inerse, sebze, meyveden biliyorlar”. “Türlü çeşitli desiselerle, bir yere varamassiniz. Kargadan korkan, darı ekmesin”.  “Barışmayı bilmeyen, gavga  etmesin”. “Siyasette  küslük olmaz”. Benim en ağırıma giden hadiselerden birisi de, baştan başa, Demirel’in projesi olan, 1. Boğaz Köprüsü’nün açılışına çağrılmaması, adının geçmemesi, köprüye  hiç bir katkısı olmayanların, köprüyü açmalarıdır. Benim için o, köprünün adı, Demirel  Köprüsü’dür. Sn. Demirel ve Sn. Özal’ın Türkiye’ye kazandırdığı hizmetlere, eserlere hala ulaşılamamıştır. Devlet adamı olmak, kaliteli, bilgili, tecrübeli, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olarak, vatansever, prensip insanı olmak, bambaşka bir seymiş. Bugün Türkiye’yi yönetenleri  gördükçe,  insan bu farkı, çok daha iyi anlıyabiliyor. Sn. Demirel’in, Ankara’da, Cumhurbaşkanlığı  Senfoni  Orkestrası’nın konserinin sonunda söylediği  o anlamlı   söylemi hep hatırlıyorum. “İşte  Atatürk’ün laik, modern Türkiye’si, işte Atatürk’ün sanatçıları ve çocukları…
Aramızdan ayrılışının birinci yılında, Cumhurbaşkanı  Sn. Demirel’i, saygı, özlem ve rahmetle  anıyoruz…

1 yorum:

  1. sn enver turgut
    kaleminize,elinize saglik.sn,demirel ile yakin mesaimiz olmustur.1 olum yildonumunde,ozlem ve rahmetle aniyoruz.selcuk maruflu

    YanıtlaSil